חיפוש
  • הלית וייל

על הרגלים, דפוסים והגעה לחירות - חג שמח


שינוי הרגלים ודפוסי התנהגות זה תהליך מורכב הדורש עצירה, התבוננות והקשבה. לכל אחד מאתנו יש מערכת ייחודית המופעלת באמצעות מנגנונים פנימיים שהם תוצאה של התנסויות שעברנו. כשאנחנו חווים באורח קבע אירועים שמחזירים אותנו לאותן תחושות ורגשות, נוצרות אמונות שמתקבעות, נוצרים מסלולים עצביים שהולכים ומעמיקים וכך נוצרים דפוסים שמחזירים אותנו פעם אחר פעם לאותה תוצאה.


כך, נוצר מצב שבו אנו פועלים על אוטומט, ולא אחת שואלים את עצמנו איך הגענו שוב לאותו מקום.


הפתרון לשינוי, טמון בריפוי הגורמים השורשיים שהניעו אותנו לייצר מנגנונים פנימיים המנהלים אותנו באופן כזה או אחר.


המפתח לשינוי הוא לקיחת אחריות והסכמה להעמיק פנימה ולזהות את השורשים המניעים אותנו. זהו המפתח לכלא הפרטי שלנו, המפתח לחירות.


לקיחת אחריות היא גם הסכמה להפסיק לחפש את הסיבות בחוץ, להפסיק להאשים, ולהבין שמציאות חיינו תלויה בנו ובבחירות שלנו. תלויה בהסכמה שלנו להעז לראות ולהרגיש את עצמנו וללמוד להתפייס עם עצמנו.

לאחרונה נזכרתי באחד הסיפורים שפגשתי בקליניקה שקשור לשינוי דפוסים, במקרה הזה דפוס של שקרים והסתרות.


התלונה הראשונית היתה כאב חד בגוף. כאב הוא איתות של הגוף, ונועד לעזור לנו לעצור ולהקשיב לעצמנו.

אני זוכרת שהגענו להסכמה להקשיב לכאב. הקשבנו לו יחד ותוך הנחיה דיברנו עם הכאב. מפה לשם, עלה פחד הקשור לחשיפה. ברגע שהיתה הסכמה להקשיב ולהתמודד עם הפחד הכאב נחלש באופן משמעותי והגיעה הזדמנות לפקוח עיניים ועבוד על המנגנון הקשור לצורך להסתיר ולברוח מהכאב. התחלנו לעבוד על הרגלים של הסתרה מאחרים ומעצמי המייצרים כאב ופגיעה באדם עצמו ובסובבים אותו.


מאחלת לכולנו חג חירות שמח. שבשנה הזו נשנה דפוסים והרגלים המנהלים אותנו ועוצרים אותנו מלהתקרב לעצמנו ולחיות בחירות, הרמוניה ושלום פנימי.
2 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול