חיפוש
  • הלית וייל

להיות בהקשבה

"את בכלל לא מקשיבה" אמרה לי מורה רוחנית לפני למעלה מעשור.

כמה שנים קודם לכן אשת מקצוע, מתחום אחר לגמרי, אמרה לי " את מוסחת בקלות" (בהמשך הבנתי שזה בלשון מקצועית ADD או ADHD).


ת'אמת, אז לא הבנתי על מה הן מדברות.


אם חושבים על זה לעומק, קשה להבין משהו שלא יודעים איך זה מרגיש כשהוא קיים.


מאז ועד היום אני במסע הפנימי שלי, עוברת תהליכים ושינויים, מתמודדת עם מה שמגיע לחיי דרך הקשבה, התבוננות פנימה, הסכמה להרגיש את עצמי ולהיות, לראות בלי להסתתר או להסתיר מעצמי את מה שמגיע.

להיות באמת, לעצור ולנשום.


אז מה זה בכלל להיות בהקשבה, בקשב פנימה? למה זה חשוב?


הקשבה היא היכולת להרגיש את עצמי, לשמוע את הקול הפנימי שלי, כשהוא ברור, ולא אחד מאלפי קולות בתוכי.


בזכות הקשב מגיעה תחושה של ידיעה, מה נכון עבורי בכל רגע נתון. כך ניתן לחוות ביטחון ורגיעה.


לימדו אותנו להסתכל החוצה, לחפש שם פתרונות, למצוא שם יציבות. אלא שהקשב לא נמצא בחוץ אלא בפנים, בתוכנו, ושם גם מצויות התשובות שייטיבו וישפרו את איכות חיינו. תפקידה של הסביבה, לעזור לנו לראות אותנו דרכה, להקשיב, ללמוד ולצמוח.


קשב מתחיל מהחלטה בינינו לבין עצמנו שאנו מסכמים להתמודד עם מה שמגיע לחיים שלנו ולקחת עליו אחריות. שאנו מוכנים לפעול מתוך הבנה שיש לנו חלק בכל מציאות שאנו חווים, עם כמה שזה קשה לתפוש. בעיקר כי למדנו שמה שבחוץ מביא אותנו למצבים כאלה ואחרים. ההקשבה היא לגוף הפיזי, לרגשות, למחשבות, לדרך ההתנהלות ודפוסי ההתנהגות שלנו.


מניסיוני, קשב הוא אחד הכלים העוצמתיים בתהליכי צמיחה וריפוי. הוא משנה חיים. מסייע לנו להפסיק לפעול על אוטומט, להבין את עצמנו טוב יותר, על שלל ההתנהגויות והתגובות שלנו. הוא כלי מדהים להרחבת התודעה, לייצר שינוי ולהגיע לריפוי. ככל שהקשב גדל יש תחושה חזקה יותר של ביטחון וכך ניתן לחוות את החיים באיכות גבוהה יותר.


אז איך מתחילים?


1. הסכמה להרגיש. זוהי הצהרה ביני לבין עצמי יצירת כוונה. (אנחנו כל הזמן חווים את עצמנו דרך הגוף, רגשות, מחשבות ודרך הסביבה).


2. לקחת פסק זמן לעצמי ולשים לב למה שמגיע. גם אם לא נוח, לעצור ולהיות שם, לנשום. נניח שמגיע רגש לא נעים, במקום לחפש איך להסיח את עצמי ממנו, לעצור ולנשום, להסתכל על עצמי במצב הזה ולתת מקום לרגש. יכול להיות שבעקבותיו יעלו תחושות נוספות, רגשות נוספים. לתת להם להיות ולהרפות, לנשום. כך, מתפתחת ומתרחבת היכולת לשים לב לדברים שלא התייחסנו אליהם קודם דרך קבלתם, אלא ניסינו לסלק אותם כדי שלא יפריעו לנו.


מזמינה לשתף. איך היתה התחושה, לאן זה לוקח, מה זה מעלה.... וכמובן לשאול שאלות אם חסרה בהירות.

0 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול