חיפוש
  • הלית וייל

על הקשבה פנימית והנחיה ביצירת זרימה ואיזון

עודכן: 30 בנוב׳ 2020

תהליכי ריפוי וצמיחה מהווים ערך משמעותי עבור אלה מאתנו המעוניינים לשפר את איכות חייהם.


לשם כך, חשוב שנבין מהי הקשבה פנימית ומהי התפקיד שלה בהשבת איזון ויצירת יציבות בחיים.


אתם מכירים את התחושה הזו שבה אנו עושים משהו שהוא מעבר לכל הגיון, זה שאנו מיישמים כשאנו פועלים מהראש?


שם יש הקשבה לקול אחר, כזה שדורש מאתנו, לעתים, אומץ ואמונה, ידיעה שאנחנו פועלים נכון. לעתים הקול הזה אומר לנו שנעצור ואיננו מקשיבים לו. בדיעבד, קורה שנזכרים שהוא היה שם. ככל שאנו מחזקים אותו ונותנים לו להיות הקול העיקרי הוא מוביל אותנו לצמיחה ולמידה משמעותית ועוזר לנו להביא את עצמנו למקום יציב יותר.


כדי להקשיב לעצמנו, ולהבין מה קורה לנו בפנים, רצוי שנכוון את עצמנו להיות בכנות, ולהסכים להכיר בכך שיש דברים שאנו מסתירים מעצמנו ואיננו מוכנים לשמוע או לראות.


הקול הפנימי לא תמיד ברור לנו, מאחר והוא פעמים רבות ממוסך וקשה לזיהוי מבין מגוון הקולות הנשמעים בתוכנו. לעתים הוא חלש וכמעט בלתי נשמע , בייחוד במצבי הישרדות בהם עשינו בחירות להזיז את עצמנו הצידה כשלא ידענו איך להתמודד עם תחושות ורגשות.


הוא אינו קול של הישרדות כלל וכלל אלא קול בטוח המבטא אותנו כפי שאנו. הבחירה בו היא גם החלטה לחיות בשקיפות מלאה עם עצמנו ולהתמודד עם דברים שחששנו לשמוע, לראות או לחוות בחיינו ולתת מקום לאומץ להתמודד, להפסיק לברוח מקושי, להעצים את עצמנו ולהביא ליציבות, ביטחון עצמי ורגיעה. כשאנו מחוברים אליו, אנחנו חיים מתוך ידיעה מה נכון עבורנו, ולא מוצפים קולות חיצוניים המסיחים אותנו ומייצרים חוסר ביטחון.


כאמור, מצבים בהם התרחקנו מעצמנו, כתוצאה מקושי להתמודד או לעבד מצבים בחיינו, ממסכים עליו ומייצרים נתק פנימי ופגיעה בזרימה.


בואו נעשה תרגיל ליצירת זרימה וחיבור לקול הפנימי. בתרגיל נחזיר את עצמנו למקום בלתי פתור שתוקע את הזרימה במערכת שלנו.


קחו את עצמכם לנקודה בזמן בה התמודדתם עם מצב שבו לא פעלתם כראוי בהתאם לקולכם הפנימי. אל תחפשו את המקום הזה בראש, אלא בקשו להגיע לנקודה שניתן להתמודד אתה היום, לנקודת זמן בה עצרתם את עצמכם מלהיות בנוכחות. אין זה אומר שבהכרח תקבלו אירוע מדויק מהזיכרון. ייתכן שתחוו את האירוע בדרך שונה. למשל, הגוף יגיב באופן מסוים, למשל, יעלו רגשות, תחושות וכיו"ב. רק תבקשו ולא יותר מזה. מעצם הבקשה תגיעו לנקודה בלתי פתורה שנכונה עבורכם ברגע זה להתייחסות. ישנם מצבים בהם לא תחושו דבר – שלא יעלו תחושה או רגש. זה בד"כ תוצאה של מיסוך. עם זאת, הכוונה היא לתת מקום ולהתייחסות לעצמכם.


הבקשה היא לתת לזיכרונות, רגשות או מחשבות לצוף, להרגיש ולהסכים להיות.


הנוכחות וההכוונה אליה הם חלק מתהליך הריפוי. זה מוביל אותנו לאמת שלא נתנו לה מקום, לתחושות, רגשות ומחשבות שהיו באותו זמן ולא יכולנו להכיל. מייצר אצלנו כנות פנימית ושקיפות עם עצמנו.


למה זה חשוב?


ברגע שנוצרו נתק או תקיעות, חל שינוי במערכת הזורמת. אמנם ניתקנו את עצמנו מהאירוע שלא עיבדנו אך הוא הופך להיות יותר ויותר נוכח בחיינו, ועם הזמן השינוי נעשה מעוגן יותר. זהו מצב בו האיזון הבסיסי הופר. המערכת הבסיסית מתעלת אנרגיות באופן הטוב ביותר וכשהיא משתנה נכנסת אי נוחות שיכולה להתבטא במצבים פיזיים, רגשיים ומנטאלים. אלה מביאים לשינוי דפוס ההתנהגות הטבעי של המערכת.


ההסכמה להתחיל לפעול דרך התייחסות למערכת הפנימית היא צעד בדרך לפתרון וריפוי. ככל שאנו מתעלמים ומנסים להמשיך הלאה נוצרת מורכבות שהיא תוצאה של מערכת פעילה ודינמית הדורשת תחזוקה, וכמו בכל מערכת, יש לתחזק ולתעל אותה לזרימה וחיוניות. להתייחס לעצמנו בתשומת לב וקשב.


על מנת לחיות בזרימה אנו זקוקים לכנות מלאה עם עצמנו. כך נוכל לבנות אמת בחיינו ובסיס בטוח ויציב.

צפייה 10 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול